تبلیغات
گردان سایبری نیروی مقاومت بسیج حوزه 13 شهید محمدی استان قم
گردان سایبری نیروی مقاومت بسیج حوزه 13 شهید محمدی استان قم

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 22 اردیبهشت 1390
این مساله قانونی در حالی از سوی شورای نگهبان مورد تاکید قرار گرفت که  احمدی نژاد دولت خود را قانونمندترین دولت تاریخ ایران معرفی و به مجلس توصیه کرده بود برود قانون را دوباره بخواند تا متوجه شود حق با دولت است!
این مساله قانونی در حالی از سوی شورای نگهبان مورد تاکید قرار گرفت که  احمدی نژاد دولت خود را قانونمندترین دولت تاریخ ایران معرفی و به مجلس توصیه کرده بود برود قانون را دوباره بخواند تا متوجه شود حق با دولت است!

به گزارش آخرین نیوز،با ورود دبیر شورای نگهبان به چالش دولت و مجلس بر سر وزرای وزارت خانه های ادغام شده و حمایت از مجلس این دعوا ابعاد جدیدی به خود گرفت.

آیت الله احمد جنتی رئیس شورای نگهبان با ارسال نامه به رئیس مجلس نظر این شورا درباره ادغام وزارت خانه ها را به مجلس اعلام کرد.در این نامه آمده است:با توجه به وضوح اصول قانون اساسی خصوصا اصل 133 هرگونه تغییر در وظایف و اختیارات قانونی و نیز ادغام دو یا چند وزارتخانه باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و تا قبل از تصویب مجلس تغییری در مسئولیت و اختیارات وزیران و وزارتخانه هی قبلی به وجود نخواهد آمد.
 
وزیر وزارتخانه های جدید یا ادغام شده در هرصورت وزیر جدید محسوب شده و نیاز به اخذ رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دارد.

اما ساعاتی بعدمعاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور گفت: دولت در موضوع ادغام وزارتخانه ها مطابق قانون عمل کرده است. لطف ا... فروزنده در مصاحبه با بخش گفتگوی خبری شبکه دوم سیما گفت: صدر ماده 53 خیلی صریح دولت را مکلف به ادغام کرده است؛ دولت هم ادغام را انجام داد و هم شرح وظایف و اختیارات وزارتخانه ها را تصویب کرده است تا در لایحه ای به مجلس ارائه کند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور افزود: قانون از صدر به ذیل شروع می شود و نه از ذیل به صدر؛ تدوین شرح وظایف و اختیارات در ذیل ماده 53 آمده و دولت به آن نیز عمل کرده است.

فروزنده درباره تفسیر روز چهارشنبه شورای نگهبان گفت: بر اساس تفسیر شورای نگهبان که در تاریخ دهم خرداد سال 76 به رئیس جمهور وقت اعلام شد تفسیر شورای نگهبان عطف به ماسبق نمی شود.

اشاره فروزنده به تفسیری است که شورای نگهبان دیروز چهارشنبه ارائه داد و در آن صریحا تاکید شد که دولت می بایست ادغام وزارتخانه ها را به تصویب مجلس شورای اسلامی برساند.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: شورای نگهبان در آن تاریخ در پاسخ به این پرسش که اگر برداشت مجریان متفاوت از تفسیر شورا بود اعلام کرده است، تفسیر شورا به گذشته تسری نمی یابد.

وی افزود:تفسیر اخیر شورای نگهبان بعد از انجام فرایند ادغام صورت گرفته است.

فروزنده گفت: هیات وزیران دو مصوبه در تاریخ های 4 و 18 اردیبهشت دراین باره دارد و اگر این مصوبات غیر قانونی بود باید لغو می شد که این کار صورت نگرفته است.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور گفت: دولت نباید برای انجام تکلیف مجازات شود ضمن انکه مجلس می تواند استفساریه دهد و یا ماده 53 را عوض کند یا تغییر دهد.

وی افزود: مساله ادغام یکی از بحثهای مهم و از برنامه سوم مطرح بوده است و همیشه دولت و مجلس در ان نظر داشتند.

فروزنده گفت: آیا صدر ماده 53 زاید بوده که دولت را مکلف به ادغام کرده است یا نه؟

وی افزود: دولت بر اساس تکلیف قانونی صدر ماده 53 هشت وزارتخانه را به 4 وزارتخانه ادغام کرده است.

فروزنده تاکید کرد: دولت براساس مسایل کارشناسی و علمی عمل کرده است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت: از نظر مجلس دولت 21 وزیر دارد و چند وزیری که رفته اند مسئول هستند مگر اینکه عزل شوند و یا استعفا دهند.

محسن کوهکن افزود: دولت تعدادی وزارتخانه جدید ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه صدر و ذیل ماده 53 یک مجموعه است گفت: ‌بر اساس نظر شورای نگهبان مجلس نمی تواند دولت را مکلف به ارائه لایحه کند.

کوهکن گفت: نظر قالب مجلس را می گویم؛ اختلاف برداشت بین مجلس و دولت در ماده 53 وجود دارد که می توان دو کارکرد یا تفسیر بشود و یا دولت می تواند اختیار بیشتر بخواهد و نظرات خود را در لایحه دو فوریتی اعلام کند.

وی گفت: ‌نظری که منعکس می شود تکلیف آور نیست اما این نظر در قالب ارتباط و تعامل مطرح می شود.

کوهکن افزود: با مصوبه دولت این ادغام تمام شده است اما وزیر جدید باید ازمجلس رای اعتماد بگیرد.

کوهکن گفت: دولت خلاف کرده که قبل از تصویب شرح وظایف و اختیارات وزارتخانه ها را ادغام کرده است.

وی به تفسیر روز چهارشنبه شورای نگهبان اشاره کرد و گفت: استناد مجلس شورای اسلامی به تفسیر روز چهارشنبه شورای نگهبان است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: معاونت نظارت مجلس به تک تک وزیران نامه نوشته و انها را از دخل و تصرف در وزارتخانه های دیگر منع کرده است.

وی درباره این موضوع که تفسیر شورا عطف به ماسبق نمی شود گفت: این موضوع برای زمانی است که تکلیف دولت در ماده 53 به طور کامل انجام می شد اما این کار انجام نشده است.

این مساله قانونی در حالی از سوی شورای نگهبان مورد تاکید قرار گرفت که  احمدی نژاد صبح امروز دولت خود را قانونمندترین دولت تاریخ ایران معرفی و به مجلس توصیه کرده بود برود قانون را دوباره بخواند تا متوجه شود حق با دولت است!
رئیس جمهور گفته بود: متاسفانه عده‌ای با طرح برخی مطالب در تلاش هستند كه به زعم خود دولت را به اقدام خلاف قانون متهم كنند اما تاكنون كسی نتوانسته این موضوع را اثبات كند.  
طبقه بندی: سیاست داخلی، 
ارسال توسط میلاد ع
آرشیو مطالب
نظر سنجی
لطفا به احترام همدلی با شهدای بحرینی و غزه بگویید ظهور امام زمان (عج) نزدیک است؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

Powered by WebGozar

گردانی ها